Pages

Wednesday, March 19, 2014

Vaifoa Dr Seuss W6 Reading Activity


Earthquake by Lynn Davis

School Journal November, 2011, level 3

Answer the following questions in blue:

WALT: Use our prior knowledge to discuss the text, make inferences about a text and apply it.

Looking at the title of the text and the image on the first page, what do you think the story is about?
There has been an earthquake in the house and a little girl is sitting patiently under the doorway.
Why did Ellie think she was dreaming?
Ellie’s room was violently shaking.
What does violently mean? Put this word into a sentence.
Violently means that something is shaking really rough and is uncontrolled.
What are five things you should do in the emergency of an earthquake?
1. Take shelter under tables doorways.
2. Move away from windows and mirrors or something with glass.
3. Drop down to the floor.
4. Go under something stable.
5. Cover and hold.

Why did Ellie crouch down?
She was scared that there was an earthquake so she had to crawl under the doorway.
Why would you want to be away from windows and mirrors during an earthquake?
The windows are made from glass and when it cracks, pieces of glass could damage you.
Name a city in New Zealand that has had an earthquake within the past five years. What happened?
There was an earthquake in Christchurch many times and the earthquake has made a whole heap of damage to houses and building. So they had to crush down some buildings that has damage.
How are earthquakes measured?
The magnitude earthquake is measured 7.1.

Why were people in the city of Christchurch advised to drink boiled water only?
Boiling water is best to drink because it could take off the germs. When there are earthquakes, the dust of the buildings go into the waters and there would be germs in it.
Why do you think mum started filling pots with water? Is  this a sensible idea why/why not?
It is a great idea because the water pipes were cut and they need to save water.
What parts of the house were damaged?
Most of the roof tops were damaged and the chimney was broken in parts, and the windows were all cracked.
Why would Ellie’s father want to take the chimney down?
The house was mostly made out of planks & wood. The chimney was made out of bricks and the bricks could fall down and hit someone in the head.
Why were they lucky to have gone to the shops early?
They were lucky because most of the shops were getting demolished.


Tuesday, March 18, 2014

Year 7 Add/Sub Maths

1. Fill In The Gaps Below
a)    2.5+3.9= 6.4
     +0.5   -0.5
3 + 3.4= 6.4
        
f)      13.7 + 4.5=18.2
       +0.3     -0.3
14 + 4.2 = 18.2
K)       7.3 + 7.5 =14.9
       +0.7    -0.7
8 + 6.9 = 14.9
b)    4.6 + 1.8= 6.4
     +0.4   -0.4
5 + 1.4= 6.4
g)      5.8 + 4.6= 10.4
       +0.2   -0.2
6 + 4.4 = 10.4
l)        11.1 + 6.8=13.9
        +0.9    -0.9
12 + 5.9 = 13.9
c.     3.1 + 6.3= 9.2
     +0.9    -0.9
4 + 5.2 = 9.2     
h)      9.9 + 4.6=14.5
     +0.1     -0.1
10 + 4.5 = 14.5
m)      5.8 + 9.3=15.1
       +0.2     -0.2
6 + 9.1 = 15.1
d)     2.8 + 2.5= 5.3
      +0.2    -0.2
3 + 2.3 = 5.3
i)      6.6 + 8.8= 15.4
     +0.4    -0.4
7 + 8.4 = 15.4
n)       7.2 + 8.4=15.6
       +0.8     -0.8
8 + 7.6 = 15.6
e)     4.8 + 6.7=11.5
      +0.2    -0.2
5 + 6.5 = 11.5
j)      4.2 + 5.8=10.0
      +0.8     -0.8
5 + 5.0 = 10.0

o)       13.5 + 8.9=21.4
          +0.5     -0.5
14 + 8.4 = 21.4



a)                         d)                                g)

6.5 + 8.1=14.6             4.8 + 12.3=17.5                9.8 + 8.8=18.6
+0.5    -0.5              +0.2   -0.2                     +0.2  -0.2
7 + 7.6= 14.6              5 + 12.5=17.5                  10 + 8.6=18.6


b)                         e)                                h)

9.3 + 7.4=16.7            7.7 + 2.6=10.3                  7.3 + 12.4=19.7
+0.7   -0.7               +0.3   -0.3                      +0.7   -0.7
10 + 6.7=16.7             8 + 2.3=10.3                    8 + 11.7=19.7


c)                         f)                                i)

6.7 + 8.3=15              12.4 + 12.9=25.3             15.3 + 3.7=19
+0.3   -0.3               +0.6   -0.6                   +0.7   -0.7
7 + 8=15                   13 + 12.3=25.3               16 + 3=19




A)                     B)                         C)                       D)

3.7 + 7.8=11.5         45.6 + 4.8=50.4        1.3 + 0.3=3            14.4 + 13.6=28
+0.3  -0.3            +0.4   -0.4              +0.7  -0.7              +0.6   -0.6
4 + 7.5=11.5           46 + 4.4=50.4           2 + 1=3                15 + 13=28


Monday, March 10, 2014

Popplet- Word Web (WANT)

Our learning for this week is to: Write the meanings or definitions of this word "WANT." 


Thursday, February 27, 2014

The Parapara DETECTIVES/School Journal 2014




Prior to reading the text:
Looking in the title and the facial expressions in the images.
What do roles you think the students are undertaking in the story?
The four kids were looking or searching for something suspicious.
Share any experiences (actual or from reading) of solving a mystery.
When I noticed my favourite shoes were gone, I knew someone stole them. I looked inside my room and in the garage. As I walked in the garage I saw my brother. He said he didn't do it But I didn't say anything. That’s how I know it was him........
What do detectives do? How do they solve a mystery?
Look for clues, footprints. They search stuff with their tools like mystery glasses. Detectives interviews people see if they could find out some information.
What do you know about the threats to the survival of plants or animals?
Plant’s could die if they have not enough water to drink or sunshine.
Animals will die if they haven't eaten in years or they will be eaten by other animals.
(This can include examples where the needs and habitat of one species has threatened another, such as possums or deer in native forests.
Species in forest would have to kill another to help themselves survive. They could even hunt for them. Species likes to kill,threat,eat anything that is alive.
WALT- Show a developing understanding of text structures.
Making connections:

What knowledge of nature and animals in their natural habitat can you think of to help you decide what could happen to the bird?
An animal might die and suffocate  in a squishy area or something very sharp that could kill them.
What does “its chances were slim” mean? When have you heard this expression in a different context?
A slight chance/small chance
Like “There is a small chance that I will arrive on Monday, but Tuesday is more likely.”
Why did they “need” to make a decision?
Save The Bird/Don’t save it.
What facts did they consider when making their decision?
Taking the bird to Rebecca's house to find out what is wrong with the bird.
Was this the best decision? Why do you think that?
Yes/Because Rebecca loves birds and she would be likely to save it’s life.
What new information have you learned about the parapara trees?
Parapara tree’s are very sticky and could kill small birds like waxeyes and fantails. Around 15 years ago the Parapara tree’s were popular as pot plants.
How do you think the trees might have got to the reserve?
Some people have Parapara tree’s in their houses when they were as tiny, but when Parapara tree’s were big they would have taken it out into their gardens.
Read about the Wellington City Council removing fully-grown pine trees so that native rata could be planted on the hills. Some people were not happy about that. 

They were sad for the trees, but it’s much better for the birds. People had started to notice fewer birds in the reserve. So it will change now because the problem’s been solved.
Tell us about any similar examples in our area. Why would councils do this? 

So it would be much better for the community.

Does it matter whether trees in reserves are native? Why do you think that? 

Yes. Because there could be any sort of tree’s in the area.
In this article, the death of the birds makes the situation more urgent. What do you think might happen next?
These birds might as well die.





Tuesday, February 25, 2014

Maths Questions! Week 4


Maths Questions! Week 4


a)            3x36=108

3x6=18

3x30=90

18+90=108
e)          4x84=336

4x4=16

4x80=320

16+320=336
i)             3x47=141

3x7=21

3x40=120

21+120=141     
b)           4x28=112

4x8=32

4x20=80

32+80=112
f)           6x42=252

6x2=12

6x40=240

12+240=252
j)           7x42=294

7x2=14

7x40=280

14+280=294
c)           6x35=211

6x5=30

6x30=180

30+180=211
g)          9x81=729

9x1=9

9x80=720

9+720=729
k)           4x93=372

4x3=12

4x90=360

12+360=372
d)         8x36=288

8x6=48

8x30=240

48+240=288
h)          5x65=325

5x5=25

5x60=300

25+300=325
l)            7x47=329

7x7=49

7x40=280

49+280=329
Strategy: I am learning to solve multiplication  questions using the strategy "Multiplication in Parts"